TL;DR labai užimtiems: 2023 m. skaitytos knygos vienu sakiniu
|(Auto)biografijų metai
2023-ieji metai, galima sakyti, man buvo (auto)biografijų metai. Iš kaip ir kasmet 24 skaitomų knygų, net 6 buvo visokios žymių žmonių gyvenimo istorijos. Mėgstu pasikapstyti po daug pasiekusiųjų scenos užkulisius, o ir šios kategorijos knygos mane pasiekia įvairiai – dalį pats pirkau, dalį skolinaus, dalį gavau dovanų. Jeigu reikėtų trumpai apibūdinti jų sėkmės formulę, tai būtų trys komponentai: 1) beprotiškas atsidavimas savo sričiai; 2) didžiulės kasdienės pastangos tobulinant sugebėjimus; ir 3) aiškus vizijos matymas. Taip pat nemažai jų daliai padėjo fizinis patrauklumas, bet vien tik jis savaime pranašumą suteikia laikiną.
Kas maloniai nustebino
Iš nustebinusių knygų vienareikšmiškai verta paminėjimo A. Garland „The Beach“. Filmą buvau matęs paauglystėje ir nepasakyčiau, kad ypatingai susižavėjau, bet, va, knyga išties įtraukė ir nepaleido iki paskutinių puslapių – kaip ir nieko drastiško nevyksta, kaip ir atrodo plauki sau ramiai pasroviui, bet vis kokia intriga įsipainioja, vis koks netikėtas posūkis, ir štai vėl norisi skaityti toliau.
Štai P. Tarasenkos „Užburti lobiai“ sąraše atsidūrė kaip pagarba tėčiui – jis rekomendavo knygelę pasakęs, kad tai buvo viena mėgstamiausių jo vaikystės knygų. Daug nesitikėjau, bet pasakojimas įtraukė ir perskaičiau su malonumu.
K. Scott „Radical candor“ iš tikrųjų galėjo būti gerokai trumpesnė, bet pagrindinė mintis labai gera – kai tikrai rūpiniesi savo darbuotojais, formuoji su jais betarpišką ryšį, o tai sukuria sąlygas tiesiam ir aiškiam grįžtamajam ryšiui, kurio pagalba darbuotojas sparčiai tobulėja. Tiesa, knygoje mažai nagrinėta problematika – kad radikalus atvirumas tikrai veiktų ir būtų produktyvus, kertinis yra ir jį priimančiojo vaidmuo.
Knygos, su kuriomis vargau
Dažniausiai stengiuosi nekalbėti apie nuvylusias knygas, nes, jei jau skaitau, visada stengiuosi atrasti tai, ką galima būtų naudingai panaudoti. Visgi, eilinį kartą negalėjau susidraugauti su Seth Godinu, nors kaskart ir atsiduodu jam visa širdimi. Ko man trūksta jo knygose, tai nuoseklumo trūkumo, o ir visa knyga atrodo, kaip į krūvą sumestų tinklaraščio įrašų rinkinys.
Taip pat ypatingai sunkiai skaitėsi Marko Pollardo knyga apie žodžius kaip statybinę strategijos medžiagą. Suprantu, kad autorius norėjo išsiskirti pretenduodamas į gilių minčių dėstymą pasąmonė srauto stiliuje, bet, o, Dieve, kaip vietomis buvo cringe skaityti.
Ray Dalio „Principai“ nebuvo prasta knyga, bet nėra įmanoma atsiminti tiek gyvenimiškų taisyklių, kurios surašytos knygoje, tad kartais atrodė, jog skaitau autoriaus utopinę viziją – rinkinį idealių nuostatų, veikiančių idealiomis sąlygomis.
4 rekomendacijos 2024-iems
Na, o geležinį mano rekomendacijų testą (ok, ne tokį jau ir geležinį, bet šlamšto nesiūlysiu tai jau tikrai) šiais metais praėjo 4 knygos, kurias galiu drąsiai pasiūlyt net ir pažadintas vidury nakties. Nors su knygomis taip jau yra, kad paveikumo lygis priklauso nuo skaitančiojo emocinės būsenos, vis dėlto, tikiu kad mano shortlist’as turi didelę išliekamąją vertę, todėl yra daugiau mažiau atsparus nuotaikų svyravimui.
Kviečiu čiupti šias knygas:
► Amy Odell „Anna“.
Skaitykite, jei: norite vystyti savo, kaip charizmatiško lyderio, tapatybę.
Kas man patiko asmeniškai, kad Anna niekada nebijojo būt kitokia, net jeigu tai ir reiškė, kad aplinka jos nesupras arba netgi reaguos priešiškai. Dėl metodų galima ginčytis, bet faktas lieka toks, kad Anna saov charizmatiškumu pritraukė daugybė žmonių prie savęs, kurie jai padėjo, o ji savo ruožtu padėjo jiems.
► James Kerr „Legacy“.
Skaitykite, jei: galvojate apie kūrimą aplinkos, kurioje dalykai veiktų ir po jūsų.
Šią knygą asmeniškai rekomendavo vienas labai aukštas pareigas Europos mastu užimantis asmuo, tad, be abejo, tokios knygos buvo neįmanoma praleisti. Naujosios Zelandijos nacionalinės regbio rinktinė „All Blacks“ žinoma visam pasaulyje, ypač dėl šokamos hakos, bet tai tik dalis tradicijų ir ritualų tvirtovės, už kurios laikosi ši rinktinė bei mitas, gaubiantis ją.
► Andy Greene „The Office“.
Skaitykite, jei: esate legendinio TV serialo „The Office“ gerbėjas.
Knyga visiškai aiškiai padėjo suvokti – serialas atrodo kaip viena didelė improvizacija būtent dėl to, jog buvo puikiai parašytas ir dar genialiau nufilmuotas.
► Adam Grant „Hidden Potential“.
Skaitykite, jei: domina populiarioji psichologija ir norite šviežaus kampo į asmeninį efektyvumą, lyderystę, charakterio vystymą.
Šviežias oro gūsis populiariojoje psichologijoje, tiesiog privaloma knyga.
***
Kaip ir visada – nuoširdžiai linkiu skaityti, net jei tai ir kelios knygos per metus. Išties skaičius visiškai nesvarbus, jeigu tik knyga jums teikia malonumą bei praturtina teigiamomis emocijomis ir mintimis.
Patinka tokie ir panašūs įrašai? Kviečiu peržvelgti praėjusių metų skaitytas knygas, sutrauktas į vieną esminę mintį:
| 2022 m. 24 knygos | 2021 m. 24 knygos | 2020 m. 22 knygos | 2019 m. 9 knygos
1. Kobe Bryant THE MAMBA MENTALITY
TL; DR: Dirbk daugiau už kitus, išsistudijuok varžovus ir puikiai pažink save bei savo kūną.
2. Winston S. Churchill MANO JAUNYSTĖ: 1874-1904
TL; DR: W. Churchilio sėkmės paslaptis jo jaunystėje buvo ryšiai, noras bei drąsa visur dalyvauti, taip pat puikus rašymo bei oratorystės meno valdymas.
3. Kim Scott RADICAL CANDOR
TL; DR: Kai tikrai rūpiniesi savo darbuotojais, formuoji su jais betarpišką ryšį, o tai sukuria sąlygas tiesiam ir aiškiam grįžtamajam ryšiui, kurio pagalba darbuotojas sparčiai tobulėja.
4. Amy Odell ANNA
TL; DR: Anna yra didžiausio įtakingumo asmenybė, kuri natūraliai kaip magnetas traukia aplinkinius.
5. Ray Dalio PRINCIPAI
TL; DR: Tik tokia organizacija sėkminga bus, kurioje dominuoja atvirumas, kontrolė ir labai gera darbo kokybė.
6. Alex Garland THE BEACH
TL; DR: Idilė žmonių grupėje neegzistuoja.
7. Seth Godin THIS IS MARKETING
TL; DR: Marketingas yra ryšio sukūrimas tarp vieno ir kito.
8. Bruce Springsteen BORN TO RUN
TL; DR: Daug dirbo, keitėsi, tikėjo, kad ateis sėkmė, tvirtai valdė grupę ir kreipė karjerą kaip norėjo.
9. Simon Sinek LEADERS EAT LAST
TL; DR: Sekasi toms komandoms, kurių lyderiai skatina pasitikėjimą vienas kitu.
10. James Kerr MANO LEGACY
TL; DR: Kad gyvenimas/darbas būtų vertas palikimo, reikia ištobulinti ir suprasti svarbiausius elementus – tikslą, priežastį, kultūrą, kalbą, ritualus.
11. Petras Tarasenka UŽBURTI LOBIAI
TL; DR: Burtai ir istorijos gimsta mūsų galvose.
12. Liz Fosslien, Mollie West Duffy EMOCIJOS
TL; DR: Kaip gyvenime yra emocijos, taip ir darbe, o mes visi tik žmonės, net ir darbe.
13. Guillem Balague RONALDO
TL; DR: CR7 šlovę pasiekė maksimaliai atsidavęs futbolo amato meistrystei pasiekti, taip pat turėjo ilgalaikę viziją, ką nori pasiekti.
14. Andy Greene THE OFFICE
TL; DR: Kaip gyvenime yra emocijos, taip ir darbe, o mes visi tik žmonės, net ir darbe.
15. David Burkus NAUJASIS VADOVAVIMAS
TL; DR: Paimk galiojančią nusistovėjusią tvarką ir argumentuok, kad iš tikrųjų turi būti kitaip.
16. Algimantas Čekuolis SALOS IR JŲ ŽMONĖS
TL; DR: Pasaulis yra įdomus.
17. Mark Pollard STRATEGY IS YOUR WORDS
TL; DR: Kaip gyvenime yra emocijos, taip ir darbe, o mes visi tik žmonės, net ir darbe.
18. Brianna West TAS KALNAS ESI TU
TL; DR: Vidinės problemos, limitavimai, kyla iš vidaus, o vienintelis kelias tai įveikti – stoti į akistatą su pačiu savimi ir save nugalėti.
19. Erika Fatland SIENA
TL; DR: Ten, kur siekia rusijos ranka, visada bus skausmas, nelaimės ir mirtis.
20. Ben Smith TRAFFIC
TL; DR: Nėra ribų siekiant generuoti srautą į savo puslapį.
21. Gintautas Tamulaitis MOKSLAS SU PRIESKONIAIS
TL; DR: Mokslas yra įdomus.
22. Matthew Perry DRAUGAI, MEILĖ IR TAS DIDELIS BAISUS DALYKAS
TL; DR: Už savo šlovę M. Perry sumokėjo priklausomybėmis.
23. Adam Grant HIDDEN POTENTIAL
TL; DR: Sėkmei svarbiausia – charakteris, mokymasis, atsparumas.
24. Algirdas Gricius IDEALIAI TINKANTIS KOSTIUMAS
TL; DR: Svarbiausia suprasti stiliaus pagrindus bei pasirinkti tinkančius (ne per siaurus ar ne pernelyg apdribusius) drabužius.
Ar skaitėte ką nors iš paminėtų knygų? Padiskutuokime komentaruose.
Patiko? Pasidalinkite