#LEAP: Koks (netolimoje) ateityje bus AI (dirbtinis intelektas)? 10 spėjimų
|Turbūt dabar jau daugiau nei akivaizdu, kad AI visam laikui pakeitė mūsų gyvenimus ir dar labiau pakeis ateityje. Pora metų atgal AI atrodė kaip kažkas tolimo, kažkas labiau iš fantastikos srities, na, o gal ir šiek tiek labiau apčiuopiama, kaip tas robotas-šuo iš „Boston Dynamics“ ar kokie nors ten big data kažkokie sprendimai. Bet AI dabar jau yra kasdienis įrankis – tai, kas padeda rašyti emeilus. Kas automatizuoja svetainės sukūrimą. Kas padeda padaryti patrauklų Instagram profilį ar sugeneruoti „Bohemian Rhapsody“ Elvio Preslio balsu.
Kitaip tariant AI jau yra čia ir dabar. AI ir su AI kuriami dalykai ilgainiui taps tokie tikroviški, kad bus neįmanoma atskirti, ar iš tiesų tai, ką matome ar girdime (ateityje – ir liečiame, jaučiame, užuodžiame) yra tikra, o gal tik dirbtinai sukurta tikrovė. Na, o jei išsitrins riba tarp realybės ir fantazijos, tai galų gale nebeliks jokio skirtumo ten kažkas su AI ar ne AI, nes rezultatas (=siekiamybė) tiesiog pateisins lūkestį.
Leidausi į neilgą fantazijos kelionę ir sudėliojau 10 dalykų, kuriuos, mano manymu, AI įgalins artimoje ir šiek tiek tolimesnėje ateityje. Kai kurios mintys tikrai gali būti vienokiu ar kitokiu pavidalu paminėtos interneto erdvėje, visgi stengiaus vengti visiškai akivaizdžių sutapimų ar jau daug kur panaudotų ir naudojamų pavyzdžių.
***
1. Žmonės nebemirs. Bet yra niuansas.
Trumpai – mes sudėsime visą savo nugyvento gyvenimo online footprintą į cloudą, o jį apdirbęs AI sugebės segeneruoti mūsų kopiją, kurį ne tik elgsis, galvos ir atrodys kaip mes, bet galės ir projektuoti dalykus į ateitį. Pvz., „įsijungi“ seniai pasaulį palikusią močiutę ir šnekies lyg niekur nieko, klausais jos patarimų ir prisiminimų.
2. „Padaryta be AI“ taps svarbiu dalyku. Savotišku oldschoolu.
Kadangi AI valdys viską ir visur mūsų gyvenime, ilgainiui dalis visuomenės ilgėsis tikro, gryno ar „nesugeneruoto“ produkto. Todėl visada egzistuos niša, kurios arkliukas bus AI-free rezultatas. Pvz., eisime į kino teatrą pasižiūrėti filmo su nusifilmavusiais aktoriais-žmonėmis ar spektaklio su gyvai vaidinančiais piliečiais.
3. Kad padaryta su AI, atskirs tik kitas AI.
Rimtai – žmonės negalės atskirti, kas padaryta su AI ir kas be. Todėl mums reikės specialaus AI, kuris tai padarys už mus. Jeigu tik to apskritai bereikės, nes galbūt AI bus visiškai įprastiniu gyvenimišku dalyku, todėl nebekels jokių moralinių dilemų (kaip kad, pvz., dabar, kai AI generuoti paveikslėliai, pristatomi kaip menas, sulaukia aršaus menininkų pasipriešinimo).
4. Pagalba mokytojams, išlyginant zuikio ir vėžlio greičius.
Vienas iš Achilo kulnų mokyklose yra tai, kad klasėse gali itin, o dažniausiai taip ir yra, skirtis mokinių lygis. Tuomet mokytojui iškyla dilema, ar orientuotis į lyderius, renkantis pamiršti atsiliekančius, ar atvirkščiai – taikytis prie atsiliekančiųjų, bet renkantis šiek tiek nuskriausti pirmūnus.
Su AI matyčiau galimybę mokytojams gauti pagalbą individualizuojant tempą prie kiekvieno iš mokinių. T.y. AI išanalizuoja kiekvieno mokinio gabumus, tempą, įsisavinimo greitį ir pataria mokytojui, kokį mokymosi proces taikyti individualiai. Galbūt suskirstyti grupėmis ir ten pirmūnas timptels į priekį visą grupę? AI tą numatys ir pasiūlys.
5. Sportininkai aukštumų sieks žinodami galutinį rezultatą.
Su sportininkais, ypač jaunais, sakyčiau, bus taip, kad AI išanalizuos visus įmanomus sportininko tobulėjimo kelius ir bus galima pasirinkti, kaip tą kelią nueiti. T.y., nori būti NBA lygio krepšininkas? Prašom, štai programa, kurios reikia laikytis 15 metų. Ir tai nebus klausimas, pavyks ar ne, jeigu laikysies programos, Tu tikrai būsi to lygio krepšininkas. Ar futbolininkas. Ar golfo meistras.
Aišku, AI neįmes į krepšį, tą jau reikės padaryti pačiam žmogui, tad čia bus svarbu susitvarkyti su psichologija. Bet ir čia, tikėtina, AI bus naudingas – pvz. šaltos vonios ir meditacijos combo rekomendacija pusę penkių rytais šešerius metus iš eilės, ir voila, sportininkas su geležine psichologija.
6. Filmai pagal pageidavimą.
Kino industrija viena pirmųjų pajuto AI jėgą, dėl ko netgi jau kilo ir protestų, pvz., scenarijų rašytojai sukilo prieš AI generuotus scenarijus. Tai be abejo opi problema kūrėjams, kuri bent jau laikinai ir bent jau Holivude, atrodo, yra išspręsta.
Visgi manau, technologijos tobulės, o poreikiai augs, tad noriu pasidalinti aspektu, kuris, manau, padarys visišką revoliuciją. Kad AI generuos filmus, tai turbūt jau nereikia sakyti. Ir čia įdomiausia bus tai, kad namuose bus galima užsisakyti bet kurį aktorių bet kuriam vaidmeniui. Bradas Pitas Titanike? Prašom. Robertas de Niro La La Land’e? Irgi ok. Angelina Jolie “Ir velnias dėvi Prada?” Let’s go! Beliks tik išspręsti apmokėjimo klausimą, nes aktoriais visgi norės savo dalies už savo veidą. Ir jį gaus, ir bus patenkinti. Net vaidint nebereiks.
Ilgainiui, be abejo, ateis laikas ir tam, kad mes patys galėsime būti bet kurio filmo dalimi, pvz., būti septintas draugas „Drauguose“.
7. AI – namų šeimininkė.
AI valdys visą namų ūkį. T.y. tvarkys kambarius, plaus skalbinius, nuvairuos automobilį į taisyklą arba užsakys išvežimą, žinos, jeigu reikia, ką pakeiti namuose, pvz., sugedusį saulės baterijos modulį ar elektros lemputę. Na, o mes gausime tik pranešimus. Ir beliks tik pasidaryti valgyt ir nepamiršti pamiegoti.
8. Online (savi)prezentacijos ir mokymai(s).
Jau dabar su dabartiniais įrankiais galima visiškai automatizuoti kokių nors mokymų programos sukūrimą ir pristatymą taip, kad žmogus nė nesupras, kad žiūri ne į gyvą žmogų, o į sugeneruotą pavidalą. Eikme toliau – iš principo neturėtų likti barjerų tokią mokymų programą pasidaryti patiems.
Pavyzdžiui, norite advanced lygio žinių apie kosmosą, bet kad būtų suprantama ir dar juokinga. Ir dar gerai būtų, kad tai būtų 25-ių tiktok tipo video serija. Papromptinat, pageneruojat ir bam – video paruošti, mokotės ir kaifuojat. Tai gal ir mokyklų nebereiks?
9. Eismas mieste prisijungus prie centrinio tinklo.
„Alio, centriukas, kur važiuojam?“. Miestai turės pagrindininį valdymo centrą, kuriame AI skirstys srautus, o prie centro prisijungusieji automatiškai bus kreipiami į greičiausią maršrutą ar mažiau užsikimšusias miesto arterijas. Dar daugiau – eismo valdymo Ai bus prijungtas ir prie skrydžių centro AI, visada žinosite, kad vėliausiai dar galima išvažiuoti, kad nepavėluotumėte į skrydį (ech, nebeliks to jaudulio spėsi ar ne) arba kada reikia jau judėti, kad laiku pasitiktumėte atvykstančius kolegas iš kitos šalies.
Net ir dviratininkai, motociklininkai ir kiti važiuotojai galės prisijungt prie „centriuko“ ir tiksliai žinoti laikus nuo vieno taško iki kito, turint galvoje eismo situaciją.
Išties galimai eismas pasidarys visiškai nuobodus, apskaičiuotas reikalas, kuriame bus labai mažai vietos improvizacijai, nes bus tiksliai aišku, kas, kada ir kaip važiuoja. Na, o tie, kurie nenorės jungtis prie centriuko, greičiausiai bus pradžioje apmokestinti, o paskui jau ir baudžiami, kad nesilaiko priimtų taisyklių.
10. Uždraustas AI vaisius.
Visi supranta, kad AI taip pat kelia ir grėsmę, tiesa, dar neaišku, kokio masto. Gali būti, kad ateityje bus sukurtos aplinkos, kuriose AI bus niekaip nevaržomas ir galės „pasileisti plaukus“. Paklaustas, kaip sunaikintų žemę, AI sakytš, paprasta, watch me – žiūrėkite kaip sugeneruoju 10 minučių edukacinį filmą. Ir čia švelnus pavyzdys. Kadangi bent jau dabar yra tam tikri apribojimai, kokį rezultatą gali pateikti AI, tai ten tose aplinkose bus galima susimokėti pinigų ir pažiūrėti, ką AI išdarinėja, kai neturi jokių apribojimų.
Šitas tikrai gana gąsdinantis dalykas, bet neabejotinai eis šalia kaip šalutinis progreso poveikis.
***
Kuris, manote, įsigyvendins greičiausiai? O gal turite savo spėjimą? Pasidalinkite komentaruose.
///
Note: foto iš pixabay.com
Patiko? Pasidalinkite